8:57 AM 1398/05/19 تعداد بازدید: 525

  بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از برخی پتانسیل های شیلاتی چابهار

  دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور ، روز سه شنبه مورخ 15 مرداد ماه 1398به این استان سفر نمودهو در بدو ورود به فرودگاه کنارک مورد استقبال استاندار سیستان وبلوچستان ، نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی ، مدیر عامل منطقه آزاد ، فرمانداران چابهار و کنارک و شماری از مسئولین استانی و محلی و مردم منطقه قرار گرفت و بلافاصله پس از آن از اسکله کنارک و کارخانه کنسروسازی ساحل صید (تحفه ) دیدن کردند.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات استان سیستان وبلوچستان ، گفتنی است نوراله جهانتیغ معاون برنامه ریزی و توسعه منابع اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان  در حین بازدید دکتر ستاری و هئیت همراه از اسکله کنارک به تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های شیلاتی استان پرداخته و در ادامه خاطر نشان کرد : پتانسیل های شیلاتی منطقه در صورت بالفعل شدن می تواند اشتغال و تولید بالایی ایجاد نماید و علاوه بر آن با فراهم شدن زیر ساخت های مورد نیاز امکان صادرات بسیاری از محصولات شیلاتی منطقه به خارج کشور فراهم شده و ارز آوری بالایی را نیز به دنبال خواهد داشت . 
وی افزود : این استان علاوه بر تولید میگو ، تأمین کننده 70 درصد تون ماهیان کشور می باشد که در حال حاضر به روش سنتی گوشگیر صید می شود و با قیمت ناچیز کمتر از 2 دلار در تولید کنسرو مورد استفاده قرار می گیرند ، درصورتی که در بسیاری از کشورها ماهی گیدر صید شده با روش قلاب ( لانگ لاین ) با کیفیت بالا و در دمای  منفی 60 درجه منجمد شده و با قیمت هر کیلو بالای 30 دلار معامله می شود . 
وی برنامه ریزی برای صادرات مستقیم محصولات شیلاتی از چابهار به خارج از کشور از جمله عمان و دبی را یکی دیگر از راه های افزایش ارز آوری و برنامه های در دستور کار این اداره کل عنوان نمود و افزود: در این خصوص نیز رایزنی هایی انجام شده و امیدواریم با حمایت مسئولین هر چه زودتر پرواز اختصاصی بدین منظور از چابهار راه اندازی شود.
جهانتیغ در پایان خواستار تأمین زیر ساخت های لازم از جمله سردخانه منفی 60 درجه و سیستم مکانیزه لانگ لاین در منطقه شده و خاطر نشان کرد : در صورت ایجاد این زیر ساخت ها علاوه بر کاهش فشار بر ذخایر آبزیان موجبات صادرات محصولات شیلاتی با کیفیت بالاتر و ارزش افزوده چندین برابر نیز فراهم می شود. 
سورنا ستاری و هئیت همراه در ادامه نیز از کارخانه ساحل صید کنارک بازدید نموده و از روند تولید و قسمت های مختلف آن شرکت دیدن کردند. 
لازم به ذکر است وی در این سفر یک روزه از شهرک پتروشیمی و فولاد و برخی ظرفیت های علمی و اقتصادی منطقه بازدید نموده و از پروژه آنلاین هاسپیتال و پلتفرم نرم افزاری مرکز آمار دانشگاه برای ایجاد مرکز مدیریت دانش استان رونمایی نموده و ساختمان پارک علم و فنآوری مکران را افتتاح کردند . 
همچنین در ادامه نیز نشستی با استارت آپ های فعال منطقه برگزار نمود . 

 

تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران