10:18 AM 1398/06/12 تعداد بازدید: 452

  اجرای فاز دوم تولید قزل آلای عاری از عوامل بیماری زا، با همکاری بخش خصوصی

 فاز دوم تولید قزل آلای عاری از عوامل بیماری زای خاص، با هدف اصلاح نژاد و بهگزینی مولدین شناسنامه دار، در حالی کلید می خورد که مشارکت بخش خصوصی یکی از پایه های اصلی پیشبرد این طرح ملی خواهد بود. 

 به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، به نقل از موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، دکتر محمود بهمنی در جلسه مشترک با نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
، مدیران سازمان شیلات، سازمان دامپزشکی و بخش خصوصی گفت: اگرچه فاز نخست طرح ملی کسب و انتقال دانش فنی تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از عوامل بیماری زای خاص با موفقیت به پایان رسید، اما فاز دوم این طرح نیازمند همکاری و ورود بخش خصوصی و دست اندرکاران سرمایه گذار این صنعت است. 
دکتر بهمنی افزود: در این راستا موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، آمادگی دارد تا با مشارکت فعال بخش خصوصی در ایجاد پایلوت اصلاح نژاد قزل آلا و بهره برداری از مرکز اصلاح نژاد ماهیان سردآبی کشور-یاسوج، در پیشبرد این طرح ملی به طور کامل در کنار بخش خصوصی باشد. 
وی ادامه داد: این طرح، یکی از مهمترین طرح های موسسه بوده و تاکنون به نتایج قابل قبولی نیز رسیده است. در حال حاضر نیز با تاکید معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، فاز دوم آن با همکاری بخش خصوصی آغاز شده است. 
به گفته دکتر بهمنی، دانش فنی ایجاد نخستین پایلوت نیمه صنعتی الگویی تکثیر و پرورش قزل آلای رنگین کمان با رعایت اصول ایمنی زیستی، اولین دستاوردی است که قرار است طی تفاهمنامه ای رسمی در اختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار بگیرد تا در جهت ایجاد مراکز تکثیر برای توسعه پایدار تولید قزل آلای رنگین کمان به کار گرفته شود. ایجاد محصول دانش بنیان گله مولدین پایه شناسنامه دار با سلامت بالا از ذخایر ژنی موجود در کشور یکی دیگر از دستاوردهایی است که دکتر بهمنی به آن اشاره کرد. در این راستا هم اکنون 600 مولد تولید شده از این گله ها در اختیار سازمان شیلات ایران و مرکز تحقیقات اصلاح نژاد و ژنتیک ماهیان سردآبی یاسوج (یکی از مراکز تابعه موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور) قرار گرفته تا در راستای طرح کلان ملی اصلاح نژاد قزل آلا مورد بهره برداری قرار بگیرد. البته تعدادی از این ماهیان نیز به عنوان بانک ژن در مرکز تنکابن (از دیگر مراکز تابعه موسسه) نگهداری می شوند. دکتر بهمنی عنوان کرد: تولید تخم چشم زده و بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان بارور با سلامت بالا و دارای شناسنامه ژنتیکی، سومین دستاورد این طرح به شمار می رود که 50 درصد از این محصولات در اختیار مراکز تکثیر همکار طرح در استان های مجری قرار گرفت تا برای مولد سازی استفاده شود. تعداد 20 هزار بچه ماهی نیز جهت ایجاد نسل بعد و دستیابی به اهداف نهایی، در مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی تنکابن نگهداری می شوند. 
رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تاکید کرد: اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح، 6 میلیارد تومان بود که 50 درصد آن توسط معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری، 25 درصد استانداری مازندران و 25 درصد نیز با هزینه کرد موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تامین شد. 
دکتر بهمنی معتقد است: جزیره ای عمل کردن بخش ها منجر به زیان کل صنعت می شود. بنابراین باید ردپای حضور بخش خصوصی که صاحب صنعت به شمار می رود، بیش از پیش در طرح های اینچنینی نمود پیدا کند. به همین دلیل لازم است که اولویت های پژوهشی در راستای نیاز بخش خصوصی قرار بگیرد؛ در غیر این صورت وجود تحقیقات در کشور هیچ توجیهی نخواهد داشت. زیرا محققان ما باید نتایج پژوهش خود را در ارتقای تولید صاحبان صنعت ببینند. 
وی ادامه داد: به همین منظور، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور آماده است تمام امکانات، تجهیزات و حتی نیروی متخصص خود را در راستای تقویت و توسعه فعالیت های دانش بنیان بخش خصوصی به کار گیرد تا این امر مهم به سرمنزل مقصود برسد.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران