11:06 AM 1398/06/12 تعداد بازدید: 711

  پرورش کروکودیل؛ تجارتی پر سود و کمیاب در ایران

 نخستین مزرعه پرورش کروکودیل خارج از سواحل کشور در روستای جوراب ملایر، راه‌اندازی شده است.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، از دندان تا استخوان و خون کروکودیل گرفته، همه اجزای بدن این آبزی کاربرد صنعتی و پزشکی دارد و برای درمان بیماری‌های خاص استفاده می‌شود. سالانه ۲ میلیون طاقه پوست کروکودیل در دنیا تجارت می‌شود که هر طاقه آن ارزشی معادل ۱۰ هزار دلار دارد، ارزش هر کیلو‌گرم از گوشت این حیوان حرام‌ گوشت نیز به ۱۷ دلار می‌رسد.

اما آنچه باعث شده تا شیلات ایران موافقت اصولی ایجاد مزرعه پرورش تمساح را در ایران صادر کند، استفاده پزشکی‌ است که از خون، استخوان و حتی گوشت این حیوان دوزیست می‌شود؛ هرچند در این میان سود اقتصادی ناشی از صادرات پوست و گوشت کروکودیل بی‌تاثیر نبوده است.

برای پرورش تمساح توجیه های علمی و البته اقتصادی فراوانی ذکر می‌شود و به همین دلیل هم‌اکنون در بیش از ۵۰ کشور جهان، پرورش این خزنده برای بهره‌برداری از پوست، گوشت و خون آن رایج است. به گفته محققان، گوشت تمساح دارای خواص دارویی زیادی است و در درمان برخی بیماری‌ها مانند آسم، درد‌های عضلانی و تقویت قوای بدنی کاربرد دارد.

وجود عاملی به ‌نام "کروکودیلین" در خون این جانور که قدرت آن تا   ۵۰۰ بار قوی‌تر از آنتی‌بیوتیک‌های موجود است و توانسته ویروس ایدز را در محیط آزمایشگاهی به ‌آسانی از بین ببرد، همه این موارد نشانده این است که پرورش کروکودیل؛ تجارتی پر سود و البته کم یاب در ایران است.

این درحالی است که دومین واحد پرورش کروکودیل در کشور بعد از قشم و نخستین واحد پرورش کروکودیل در استان همدان و منطقه غرب کشور در روستای جوراب ملایر راه اندازی شده و روزانه 600 بازدید کننده دارد.

مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه یکی از دستور کارهای ما در شیلات پرورش آبزیانی غیر از ماهی های خوراکی است، افزود: پرورش زالوی طبی، کوروکودیل، ماهی های خاویار و ماهی های زینتی جزء اولویت های ما به شمار می رود.

علی دولو در حاشیه بازدید خبرنگاران استان از واحد پرورش کروکودیل ملایر، افزود: این واحد بزرگ با ظرفیت 600 سر کروکودیل، دومین واحد پرورش کروکودیل در کشور بعد از قشم و نخستین واحد پرورش کروکودیل در استان همدان و منطقه غرب کشور است.

وی اظهارکرد: این واحد باتوجه به موقعیت ویژه جغرافیایی و آب و هوایی منطقه روستای "جوراب" در محور ملایر ـ اراک با مساحت 4 هزار مترمربع زمین احداث شده و با وجود رودخانه و قنات، از نظر تامین آب در این منطقه مشکلی نداشته و ‌هزار و 500 متر با هر روستا فاصله دارد.

دولو با بیان اینکه گرفتن مجوزهای لازم، فراهم سازی زیرساخت ها و مقدمات این پروژه 2 سال زمان برده است، گفت: مقرر  شده سرمایه گذار در فازهای بعدی گونه های مختلفی از کروکودیل را پرورش دهد.

مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان همدان به بازدید و استقبال خوب گردشگران و مسافران برای بازدید از این واحد تولیدی اشاره کرد و افزود: این پروژه سبب رونق اقتصادی، گردشگری و اشتغالزایی شده است.

دولو ادامه داد: ما در سطح استان همدان فرصت‌ها، بسترها و پتانسبل‌های فراوانی داریم که مغفول باقی مانده و مسئولین و مدیران اجرائی باید برای شناسائی و معرفی آنها تلاش کنند.

وی به صدور مجوز نخستین واحد تکثیر و پرورش زالوی طبی در سطح کشور در همدان اشاره و خاطرنشان کرد: همچنین در هفته دولت کارخانه سوسیس و کالباس ماهی برای نخستین بار در ایران در استان همدان افتتاح شد.

تولید سالانه 560 تن ماهی در ملایر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملایر به وجود 25 منطقه سردآبی پرورش ماهی و 22 استخر پرورش ماهی در سطح این شهرستان اشاره کرد و گفت: سالانه بیش از 560 تن ماهی در ملایر تولید می شود.

علی مروت امیری به فعالیت 5 واحد ماهی زینتی و 2 واحد تولیدکننده زالوی طبی در ملایر اشاره و اظهار کرد: در این شهرستان قنوات خوبی وجود دارد و یک پتانسیل عظیم و کم یاب برای پرورش انواع آبزیان به خصوص ماهی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طرح های زیادی برای پرورش انواع ماهی در دست اقدام داریم، ادامه داد: ایجاد یک مرزعه بزرگ تولید ماهی خاویار با ظرفیت سالانه 350 تن در زیر سد کلان در حال پیگیری است.

وی با تأکید بر اینکه توجه به بحث شیلات و پرورش ماهی درملایر در اولویت کاری ما قرار دارد، بیان کرد: در تلاش هستیم تا از ظرفیت های موجود در این راستا بهترین بهره ببریم.

امیری با اشاره به اهمیت واحد پرورش کروکودیل، خاطرنشان کرد: این واحد می‌تواند در توسعه اقتصادی شهرستان نقش مهمی داشته باشد و امیدواریم با اجرای طرح‌های اشتغالزا به ویژه در بخش پرورش آبزیان اشتغالی مولد و پایدار را در ملایر داشته باشیم.
 
کروکدویل هایی به ارزش 650 میلیون تومان

سرمایه‌گذار و پرورش دهنده کروکودیل در روستای جوراب ملایر نیز از روند تأسیس و مشکلات پیش رویش در راه‌اندازی این واحد کم نظیر در کشور گفت.
دکتر محمد حسین جلیلی با اشاره به  پر سودبودن این حرفه، بیان کرد: 2.5 سال طول کشید تا مقدمات کار فراهم شود و تاکنون افزون بر 5 میلیارد و 700 میلون تومان در این زمینه هزینه کرده ام.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 53 سر کروکودیل در این واحد برای پرورش رهاسازی شده، افزود: قرار است ظرفیت این واحد تا 600 عدد در آینده برسد.

جلیلی با بیان اینکه برای تغذیه کروکودیل از مرغ، گوشت قرمز و ماهیان استفاده می‌شود، اضافه کرد: با افتتاح این واحد برای 8 نفر اشتغالزایی شده است و در آینده این تعداد می‌تواند تا بیش از 60 نفر برسد.

وی به درآمدزایی این حرفه اشاره کرد و گفت: هر طاقه پوست کروکودیل تا 5 هزار دلار به فروش می رسد و از خون، گوشت و استوان تا دندان و دیگر اجزای بدن این آبزی همه مصارف مختلفی دارد و به بالاترین قیمت در کشورهای دیگر به فروش می رسد.
 
این سرمایه گذار بخش خصوصی قیمت یک کروکدویل بالغ را 650 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: 12 سال طول می کشد تا یک کروکدویل بالغ شود.
 
جلیلی با اشاره به اینکه ما کروکدویل ها را کشتار کرده و اجزای بدن آنها را بفروش می رسانیم، افزود: در حال حاضر روزانه 300 هزار تومان هزینه تغذیه آنها می شود.
 
وی به بازدید 600 نفر گردشگر و مسافر به صورت روزانه از این واحد اشاره کرد و افزود: از هر کدام از بازدیدکنندگان مبلغ 5 هزار تومان دریافت می‌شود.
منبع: ایسنا همدان


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران