9:48 AM 1398/05/16 تعداد بازدید: 513

  جلوگیری از توسعه صید ساحلی از برنامه‌های شیلات ایران است

 با توجه به کاهش منابع آبزیان دریایی برای حفظ ذخایر موجود جلوگیری از توسعه صید ساحلی از مهمترین برنامه های شیلات ایران است.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: دریک بازه زمانی کشورهای مختلف سالانه سه هزار تن ماهیان خاویاری در دریای خزر صید می‌کردند که ضربه های جبران ناپذیری به این دریا وارد شد  اما با تلاش‌ ایران از نابودی ذخایر و صید تجاری در این دریا جلوگیری شد.
دکتر نبی اله خون‌ میرزایی در نشست مسئولان شیلات ایران با استاندار بوشهر افزود: با توجه به ظرفیت‌ها و محدودیت‌های شکنندگی منابع آبزیان ساحلی نباید اجازه بدهیم تجربه دریای خزز در خلیج فارس تکرار شود و باید با استفاده از این تجربه در حفظ ذخایر دریایی و جلوگیری از انقراض آنها استفاده کرد.
وی اضافه کرد: دراین ارتباط توسعه فعالیت‌های آبزی پروری و کاهش صید و صیادی در سواحل از اولویت‌های برنامه‌های شیلات است.
رئیس سازمان شیلات ایران بیان کرد: در زمان حاضر ۲۳۰ میلیون تن تولیدات شیلاتی درکشور وجود دارد که از این میزان ۶۰ درصد آبزی پروری و ۴۰ درصد صید و صیادی است.
دکتر خون‌ میرزایی ادامه داد: با توجه به اینکه منابع و ذخایر آبزیان در آب‌های کشور در خطر انقراض است و منابع ساحلی ظرفیت بیش از این میزان صید را ندارند به همین دلیل صید و صیادی باید مبتنی بر تحقیقات انجام شود.
این مقام مسئول گفت: استان بوشهر از جمله استان‌های مهم ساحلی کشور به شمار می رود که با توجه به قابلیت‌های آن در بخش آبزی پروری و وجود موسسه تحقیقات میگو در این استان پرچمداری توسعه پرورش میگو باید در دست پژوهشکده میگو در جنوب بماند و از این موسسه حمایت شود.
وی گفت: توسعه پژوهشکده میگوی کشور در بوشهر از لحاظ کمی و کیفی و توجه به مراکز تولید میگوی عاری از بیماری به آسیب ناپذیری و تاب‌آوری هرچه بیشتر این صنعت کمک می‌کند.
دکتر خون میرزایی، پیگیری تخصیص اعتبارات سفر رئیس جمهوری در بخش شیلات به استان بوشهر را مورد تاکید قرار داد و گفت: تقویت زیرساخت‌ها از جمله برق رسانی به سایت‌ها و شهرک‌های شیلاتی در استان در رونق این صنعت و ایجاد اشتغال پایدار برای جامعه پیرامونی موثر باشد.
وی تاکید کرد: برنامه اداره کل شیلات بوشهر با برنامه آمایشی این استان به صورت هماهنگ پیش می‌رود.
منبع: ایرنا


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران