3:01 PM 1398/06/13 تعداد بازدید: 2420

  11 شرکت وارد کننده تخم ماهی قزل‌آلا وجود دارد

 مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و بازار آبزیان، در نشست مربوط به ابهامات موجود در خصوص واردات تخم چشم زده قزل آلا، گفت: به هیچ عنوان انحصار وجود ندارد 18 شرکت متقاضی واردات تخم ماهی چشم زده بودند که بر اساس شیوه‌نامه سال 96، 11 شرکت فعال اکنون وجود دارد و تخم ماهی چشم زده وارد می‌کنند و سال گذشته همه آنها محموله‌های کوچک و بزرگی وارد کردند.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، گلشاهی افزود: حجم وارداتی که شرکت های واردکننده، انجام می‌دهند دست سازمان شیلات نیست، آنها بر اساس مصوبات و دستورالعمل‌های بانک مرکزی عمل می‌کنند. بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی، شرکت‌های متقاضی تخم ماهی چشم زده به میزان میانگین سالهای 95 و 96 می‌توانند واردات داشته باشند بنابراین طبیعی است که برخی شرکت‌ها در حجم‌های گسترده و برخی شرکت‌ها در حجم پایین واردات می‌کنند.
وی تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی شرکت‌هایی که یک سال سابقه واردات دارند، یک میلیون دلار و آنهایی که دو سال سابقه دارند، تا دو میلیون دلار می‌توانند ارز بگیرند.
 این مقام مسئول در ارتباط به تکلیف شرکت های متقاضی واردات تخم چشم زاده گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید موافقت کند که در این صورت آنها اقدام به واردات خواهند کرد.
در ادامه این نشست، مهدی شکوری مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات هم گفت: شرکت اکوالند فرانسه در مرکز الیگودرز کارهای اصلاحی را انجام می‌دهد و سال گذشته 7 میلیون تخم ماهی قزل‌آلا تولید کرده و قرار است امسال هم به 20 میلیون قطعه برسد. شرکت مبارک‌‌اندیش نیز با شرکت هندریکس ژنتیک هلند همکاری دارد و زمینی را در استان مازندران خریداری کرده است. 
مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین  در ارتباط با اینکه کار تحقیقات در کشور برای تولید تخم ماهی چشم‌ زده آنقدر طولانی شده که همچنان واردکننده هستیم، گفت: چند مشکل در این زمینه وجود داشت،‌ نخست اینکه باید دولت و بخش خصوصی اصلاح تخم ماهی چشم زده در داخل را می‌پذیرفتند. دولت به خاطر مسائل کوچک‌سازی اجازه نمی‌داد سازمان مستقل اصلاح شیلات شکل بگیرد و بخش خصوصی هم به دلیل عدم اعتماد به درآمدزایی آن سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام نمی‌داد.
*آیا اختلاف آماری وجود دارد؟
گلشاهی در خصوص اختلاف آماری گمرک و سازمان دامپزشکی درباره واردات تخم ماهی چشم زده، گفت: بر اساس آمار سازمان دامپزشکی سال گذشته 258 میلیون قطعه تخم ماهی چشم زده به ارزش 5.7 میلیون دلار وارد کشور شده است. گمرک نیز رقم وزنی آن را اعلام کرد که برای سال 97 به میزان 29 تن بوده است. هنوز به رقم قطعی نرسیدیم که 29 تن معادل چند قطعه تخم ماهی چشم زده می‌شود. 
منبع : خبرگزاری فارس


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران